Ujazd - Zamek Krzyżtopór
Około 800 metrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Widok na Zamek Krzyżtopór |
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym.
Zamek Krzyżtopór, powstał w latach 1627–1644, rezydencja pałacowa otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii.
Określany mianem „zamku kalendarza”. Jest to interesująca koncepcja według której poszczególne elementy miały odpowiadać jednostkom pomiaru czasu powstała dość późno. Według niej Krzyżtopór miał mieć cztery wieże (jak cztery pory roku), dwanaście dużych sal (miesiące), pięćdziesiąt dwa mniejsze pokoje (tygodnie) i tyle okien ile dni w roku.
Przydatne informacje:
Po wejściu na teren ruin turyści mogą poruszać się po wyznaczonych trasach. Umożliwiają one dokładne zapoznanie się z tą fascynującą budowlą. Obejrzymy mury, piwnice, dziedziniec i to co pozostało po salach reprezentacyjnych oraz po pokojach mieszkalnych.
Na zwiedzanie należy przeznaczyć około 1,5 godziny.
W 2020 r. Zamek Krzyżtopór otrzymał „Złotą Pinezkę” od Map Google. Jest to jedyne takie miejsce w województwie świętokrzyskim.
Źródło: https://krzyztopor.org.pl/
Zamek Krzyżtopór
Kopiec - Ryby dwudyszne (ślady)
Około 50 metrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Ryby dwudyszne (Dipnoi) należą do ryb kostnoszkieletowych (Osteichthyes). Przedstawiciele znani są od dolnego dewonu. Nieliczne gatunki przetrwały do dnia dzisiejszego.
„To pierwszy taki przypadek w światowej paleontologii, kiedy możemy zobaczyć wygląd ryby żyjącej setki milionów lat temu; jej pysk ze zmarszczkami, grymasami, minami, poznać jej sposób życia” – ujawnił na konferencji w Ujeździe w (2016 r.) dr Piotr Szrek. Jest to niezwykłe odkrycie, którego dokonał międzynarodowy zespół.\
– Mamy do czynienia z unikatową sytuacją, kiedy ryba, zwierzę wymarłe 400 mln lat temu, pokazało nam swój wygląd za życia wraz z częściami miękkimi, nie tylko rekonstruowanymi na podstawie kości – tłumaczy dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
Znalezisko z Ujazdu jest najstarszym na świecie zapisem wyglądu i sposobu polowania kręgowców. Gatunek nazwano „Tarnowskae”, honorując Marię Tarnowską, badaczkę dewonu Gór Świętokrzyskich. Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe już 30 lat temu geolodzy znajdowali na kamieniach ślady przypominające ryby. Zdaniem naukowców to wybuch wulkanu zachował ślady sprzed 400 mln lat.
Rekonstrukcja Ceratodus sp. ze środkowego triasu
Kopiec - Osada Neolityczna
Około 250 metrów od Pensjonatu "Cyrkon"
W obiekcie na turystów czekają odtworzone z ogromną starannością chaty kultury pucharów lejkowatych, obecnej w Europie pomiędzy 3700 a 1900 r. p.n.e.
Nie jest to jednak zwyczajny skansen, czy muzeum, ponieważ każdy z odwiedzających ma okazję przenieść się w czasie i samemu ulepić garnek, strzelić z łuku, czy złowić rybę korzystając z metod znanych w epoce kamienia. Twórcy osady chcą aby turyści nie bali się dotykać eksponatów i choć na chwilę włączyli się w życie osady. Wszystkie czynności, takie jak reperacje, budowa nowych obiektów, czy wytwarzanie narzędzi odbywać się będzie na oczach, a wręcz z udziałem chętnych spośród zwiedzających.
W wiosce czeka również neolityczne mini ZOO, w którym zobaczyć można zwierzęta hodowane w tamtym okresie, oraz te, na które polowali ówcześni myśliwi.
Sandomierz
Około 35 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Sandomierz – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą (268,5 km od jej źródła i 673,7 km od jej ujścia do Morza Bałtyckiego), na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”), na granicy Wyżyny Sandomierskiej.
Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, graniczy z Tarnobrzegiem. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej. Następnie województwa sandomierskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Sandomierz posiada znaczną liczbę zabytków, a Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy.
Warto zobaczyć:
- Brama Opatowska
- Ratusz
- Kamienica Oleśnickich
- Bazylika Katedralna
- Zamek Królewski
- Dom Długosza
- Collegium Gostomianum
- Kościół Św. Jakuba
- Wąwóz Św. Jadwigi
Zamek Królewski
Brama Opatowska
Kamienice na Rynku
Źródło: https://sandomierz.travel
Klimontów
Około 10 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
W połowie XIII w. powstała wieś Klimontów. Znajdowała się ona na terenie współczesnej miejscowości Górki. Klimontów uzyskał lokację miejską w 1604 roku, zdegradowany ukazem carskim w 1870 roku do rangi osady, od 1 stycznia 2020 r. ponownie miasto.
W 1901 r. w Klimontowie urodził się poeta Bruno Jasieński.
Od 2002 roku każdego lata w Klimontowie odbywa się poświęcony pisarzowi festiwal Brunonalia. W ramach Brunonaliów odbywają się warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży (teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne i inne) oraz różnego rodzaju wydarzenia artystyczne (spektakle, koncerty, happeningi, pokazy filmów).
Przez miasto przechodzi zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu.
Rokrocznie w dniach 15-17 sierpnia w Klimontowie odbywa się Jarmark na św. Jacka. To jedna z największych imprez plenerowych w regionie świętokrzyskim, mająca już ponad 10-letnią tradycję.
Zabytki
- Układ urbanistyczny miasta, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych;
- Barokowa kolegiata św. Józefa (1643 – 1772), fundacji Jerzego Ossolińskiego, zaprojektowana przez Wawrzyńska Senesa;
- Kościół św. Jacka (1617 – 1620) i klasztor dominikanów (1620 – 1623) fundacji Zbigniewa Ossolińskiego
- Neoklasycystyczna synagoga z 1851 r.
Rynek w Klimontowie
Synagoga w Klimontowie
Źródło: https://klimontow.pl
Wiśniowa - Pałac Kołłątajów
Około 20 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Pałac w Wiśniowej to dawny dwór z XVIII wieku przebudowany przez starostę trześniowskiego Rafała Kołłątaja na barokowo-klasycystyczną rezydencję.
Pałac Kołłątajów w Wiśniowej to piętrowy budynek, na planie prostokąta. W jego wnętrzu znajduje się ciekawa, dziewiętnastowieczna klatka schodowa nawiązująca do baroku, oraz wmurowany portyk z sześciu kolumn toskańskich. W pałacu mieści się Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, w której można zobaczyć oryginalne dokumenty wydane za życia sławnego Polaka oraz pogłębić wiedzę na temat jego osoby.
Serce Hugona Kołłątaja - jednego z głównych twórców Konstytucji 3 Maja znajduje się w XVII wiecznym kościele p.w. Przemienienia Pańskiego i Świętego Ducha w Wiśniowej.
Park, w którym usytuowany jest pałac, swą historią sięga XVIII wieku.
Źródło: http://www.czymchatabogata.org/
Ossolin - Renesansowy Zamek Magnacki
Około 17 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Z bardzo bogatej niegdyś rezydencji kanclerza wielkiego Jerzego Ossolińskiego w Ossolinie zachowały się do dziś tylko niewielkie fragmenty murów. Ponad asfaltową drogą rozpościera się arkada kamiennego mostu, obok stoi kawałek bramy wjazdowej, a dalej mamy nikłe fragmenty fundamentów wraz z zasypanymi piwnicami.
Zamek i zabudowwania przedzamcza od strony północnej. Akwarela J. Klauzmonta z 1794 r.
Most łączył zamek z przedzamczem położonym na sąsiednim wzgórzu, na którym znajdowały się zabudowania gospodarcze. Co do wyglądu samego zamku to można napotkać bardzo rozbieżne informacje. Raz podaje się że zamek był wielki
i potężny, innym razem że niewielki, jedni dziedziniec uważają za wielki, inni za mały, kondygnacji było w zależności od źródła trzy lub dwie, a baszt - cztery lub jedna. Na akwareli z końca XVIII w. widać trzy kondygnacje naziemne i tylko jedną narożną basztę, ale podobno ponad wiek wcześniej było ich cztery. Do zamku prowadziły trzy bramy, a cztery skrzydła mieszkalne miały po trzy kondygnacje. Całość zwieńczona była attyką. Zamek nie miał może rozmiarów słynnego Krzyżtopora (własność brata Jerzego - Krzysztofa Ossolińskiego), ale był bardzo bogato zdobiony, m.in. złotem oraz kryształami i urządzony z wielkim przepychem.
Zamek ossoliński urządzony był z wielkim przepychem, słynne były znajdujące się tu dzieła sztuki i skarby kultury. Jerzy Ossoliński lubił obnosić się ze swoim bogactwem.
Drugim ciekawym zabytkiem Ossolina jest kaplica Betlejemska, z założenia tyleż skromna, co niezwykle ciekawa i w skali kraju wyjątkowa. Co roku znajduję się tutaj żywa szopka, przy której odbywa się Pasterka.
Podziemna Kaplica - zwana Betejemską
źródło: https://zamkomania.pl/ossolin.php
źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/ossolin-podziemna-kaplica-zwana-betlejemska/
Włostów - Ruiny Pałacu Karskich
Około 15 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Pałac Karskich we Włostowie – neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów. Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana "diabelską", od strony parku.
Kamienne lwy przy bramie wjazdowej do pałacu |
Pałac popadł w ruinę już po zakończeniu II wojny światowej, gdy jego pomieszczenia zajęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pozostały z niego fragmenty ścian zewnętrznych i ruiny lamusa. W okresie PRL ucierpiał także przypałacowy park, w którym wycięto część starych drzew. Włostowski pałac gościł między innymi Stefana Żeromskiego, który we Włostowie właśnie pracował nad Popiołami, a także Achillesa Ratti, późniejszego Papieża Piusa XI., który gościł tu jako nuncjusz apostolski.
Pałac Karskich we Włostowie |
Źródło: https://www.zwiadowcahistorii.pl/ruiny-palacu-karskich-we-wlostowie-spotkanie-z-wlascicielem/
Karwów - Źródełko Wincentego Kadłubka
Około 22 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Wieś Karwów niedaleko Opatowa w województwie świętokrzyskim uznawana jest za miejsce urodzenia Wincentego Kadłubka - pierwszego polskiego kronikarza.
Kapliczka Wincentego Kadłubka
Karwów pod Opatowem wśród okolicznej ludności słynie ze źródełka, którego woda ma ponoć właściwości lecznicze. Źródełko to bije w miejscu, gdzie według przekazów miał stać dom, w którym w II połowie XII wieku urodził się błogosławiony Wincenty Kadłubek, pierwszy polski kronikarz. Dom Wincentego Kadłubka oczywiście nie przetrwał do naszych czasów. Niedaleko tego miejsca, w pobliżu źródełka, stoi też figura Wincentego Kadłubka oraz kapliczka, wybudowana dla uczczenia 800 rocznicy objęcia przez Niego zwierzchnictwa nad kolegiatą sandomierską. Dziś jest on patronem diecezji sandomierskiej.
Słynny kronikarz na ziemi świętokrzyskiej spędził również ostatnie lata swojego życia. Po rezygnacji z urzędu biskupa krakowskiego wstąpił do jędrzejowskiego klasztoru cystersów. Tam zmarł i tam spoczywają jego szczątki
Cudowne źródełko w Karwowie
Opatów - Brama Warszawska
Około 17 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Brama Warszawska w Opatowie to jedyna brama miejska zachowana dziś w tym mieście, stanowiąca cenny zabytek i ślad murów obronnych. Poza nią stały tu niegdyś jeszcze trzy bramy - Krakowska, Lubelska oraz Sandomierska. Bramy te wraz z murami miejskimi stanowiły potężny system obronny kupieckiego i bogatego Opatowa.
Brama Warszawska w Opatowie
Piękna Brama Warszawska została ufundowana przez właściciela Opatowa, kanclerza wielkiego koronnego króla Zygmunta Starego - Krzysztofa Szydłowieckiego. Zbudowano ją w latach 1520-30 z kamienia na planie kwadratu. Dawniej była to wysoka brama, złożona z kilku kondygnacji, stojąca przy brodzie, na szerokiej wtedy rzece Łukawie. Wcześniej w tym miejscu stała inna brama, będąca elementem XIV-wiecznych, średniowiecznych murów obronnych.
Obecnie Brama Warszawska w Opatowie to budowla dwukondygnacyjna, zwieńczona attyką stylizowaną na styl renesansowy. Ponad arkadową bramą wjazdową widnieją dobrze zachowany herb rodziny Szydłowieckich oraz obraz Matki Bożej zawieszony tu w roku 1922, w rocznicę bitwy warszawskiej zwanej często "cudem nad Wisłą".
Źródło: https://www.polskieszlaki.pl/brama-warszawska-w-opatowie.html
Opatów - Klasztor Bernardynów
Około 17 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Opatowski klasztor Bernardynów należy do najważniejszych zabytkowych zespołów monostatycznych w województwie świętokrzyskim.
Ołtarz Główny
Widok na Klasztor
Późnobarokowa świątynia, o zrębach gotyckich i romańskich, kryje w swym wnętrzu dzieła uznanych rodzimych artystów, m.in.: Macieja Polejowskiego (ołtarz główny 1764 - 1765) i bernardyńskiego zakonnika Franciszka Lekszyckiego (obrazy ołtarzowe św. Antoniego i Ekstaza św. Franciszka z 1649 r.) Niemniej wartościowe są umieszczone w klasztorze krucyfiks z ok. 1420 r. oraz „marmurowe” epitafia z XVII wieku.
Bernardyński zespół klasztorny jest położony w najstarszej części Opatowa, zwanej Żmigrodem, która swą metryką sięga przełomy X/XI wieku.
Całe założenie otoczone jest obronnym murem, w którego części znajdują się skarpy i strzelnice kluczowe, a na osi fasady kościoła umiejscowiona jest barokowa brama.To nie tylko zabytkowe, ale także niezwykle piękne miejsce, dlatego polecamy go odwiedzić wszystkim turystom rezerwującym oferty noclegów w Opatowie.
Opatów - Kolegiata Św. Marcina
Kolegiata Św. Marcina w Opatowie
Romański kościół parafialny to najcenniejszy zabytek Opatowa. Posiada status kolegiaty. Powstała ok. 1150 roku, jako kolegiata, poświadczona w 1212 roku. Kolegiata św. Marcina zalicza się do najcenniejszych w kraju zabytków architektury romańskiej. Orientowana bazylika z przekształceniami i szczegółami późnogotyckimi, renesansowymi i barokowymi, zbudowana została z ciosów piaskowca na planie krzyża łacińskiego.
Unikatowym elementem świątyni jest tzw. Lament Opatowski – czyli długa, grawerowana, brązowa i płaskorzeźbiona płyta ufundowana w 1536 roku przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego, męża najstarszej córki kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego - Zofii. Płyta znajduje się w transepcie kolegiaty.
Lament Opatowski
Opatów - Podziemna trasa turystyczna
Piwnice już od średniowiecza służyły kupcom i mieszczanom jako składy towarowe, a także pracownie rzemieślnicze. Czasy prosperity przeżywał Opatów, kiedy jego właścicielem był kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki (1515-1532). A że opasane murami miasto ograniczało inwestycje budowlane, mieszczanie i kupcy zaczęli schodzić pod pierwszą kondygnację piwnic – na drugi i trzeci poziom. W czasach niebezpiecznych przestronne podziemia pełniły również rolę schronów. Gdy znaczenie Opatowa jako ośrodka handlowego spadło, opustoszałe poziomy piwnic odeszły w niepamięć. Aż do czasu, kiedy ich mocno już nadwątlony stan zaczął zagrażać kamienicom.
Kto wie, czy opatowskie podziemia byłyby dzisiaj atrakcją turystyczną, gdyby nie zaczęły zagrażać kamienicom Starego Miasta. Waliło się tutaj, pękało i sypało już w XIX wieku. Prace zabezpieczająco-rewaloryzacyjne krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczęła w 1971 r. z przerwami trwały do roku 1984. Roboty polegały na odgruzowywaniu komór i korytarzy, wzmacnianiu istniejącej obudowy lub wykonywaniu wtórnej. Powstało również kilka odcinków nowych korytarzy, łączących wszystkie odnowione komory w całość. Trasa turystyczna ma 400 m długości. Prowadzi przez 46 pomieszczeń, położonych na trzech poziomach o głębokości do 14,5 m. Temperatura waha się tutaj od 6 do 12 st. C, a wilgotność powietrza wynosi 70 procent.
Do podziemi wchodzimy z przewodnikiem. I już po pierwszych kilkunastu metrach można się tutaj poczuć jak na wycieczce po całej ziemi świętokrzyskiej. Historia średniowiecznych piwnic i prezentowanych w nich zbiorów geologicznych niemal na każdym kroku łączy się z innymi atrakcjami regionu.
Opatów - Podziemna trasa turystyczna
Źródło: http://podziemia.opatow.pl/
Opatów - Basen otwarty
Około 18 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Basen wyposażony jest w 4 tory pływackie, sztuczną rzekę, wydzielony z dużego basenu brodzik dla dzieci, przestrzeń relaksacyjną dla dorosłych, ławki z masażerami i dwie zjeżdżalnie.
Przy basenie powstał parking, boisko do siatkówki plażowej i zaplecze gastronomiczne. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Opatów - Basen otwarty
Szydłów - Zamek Królewski
Zamek w Szydłowie w pocz. XV w. składał się z dwóch domów zamkowych, wieży ostatecznej obrony i bramy zamkowej w murze kurtynowym odgradzającym twierdzę od miasta.
Od strony rzeki Ciekącej zamek chroniony był murem miejskim. Północny dom zamkowy wzniesiony został za czasów Kazimierza Wielkiego. Na jego fundamentach stoi dziś sala gimnastyczna. Uważano, że zbudowano go w czasach Kazimierza Wielkiego.
W świetle najnowszych badań archeologicznych i architektonicznych przeprowadzonych przez Tomasza Olszackiego, wyłania się obiekt niezwykły. Jest to praktycznie jedyna, integralnie zachowana średniowieczna rezydencja królów polskich. Wzniesiono ją pod koniec XIV w. za panowania Władysława Jagiełły w stylu tzw. gotyku międzynarodowego (vel pięknego, miękkiego).
Rezydencje królewskie na przestrzeni lat były niszczone albo ulegały wielokrotnym przekształceniom, zacierającym ich pierwotny charakter. Tak stało się np. z gotyckim zamkiem wawelskim z którego z okresu średniowiecza zachował się tylko jeden narożnik. Pałac królewski w Szydłowie był budynkiem dwukondygnacyjnym, podzielonym na trzy części: wschodnią, zachodnią i południową (ryzalit). Przyziemie spełniało funkcje techniczne i magazynowe. Na szczególną uwagę zasługuje przyziemie części wschodniej, gdzie zachowały się dwa piece hypokaustyczne, ogrzewające ciepłym powietrzem znajdującą się w górnej kondygnacji „salę tronową”.
Zamek oraz komnaty królewskie w Szydłowie
Szydłów jest największym zagłębiem śliwkowym w Polsce.
Uprawianych jest tutaj ponad 40 różnych odmian śliw na obszarze ponad 1700 ha. W sezonie śliwki można zakupić bezpośrednio u sadowników. Przetwory śliwkowe, śliwki wędzone do nabycia m.in. w Punktach Informacji Turystycznej. Corocznie w Szydłowie odbywa się duża impreza plenerowa
- Święto Śliwki.
Źródło: https://www.szydlow.pl/turystyka
Ćmielów
Miasto w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim. Pierwsze historyczne wzmianki o Ćmielowie pochodzą już z XIV wieku. Osada była pierwotnie własnością rodu Odrowążów.
Warte zobaczenia:
Manufaktura w Ćmielowie została założona w 1790 roku przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich. Organizatorem tego przedsięwzięcia był miejscowy garncarz Wojtos. Na przestrzeni ponad dwóch wieków do współpracy zapraszani byli znakomici projektanci, których fasony, takie jak Bolero, Lwów, Pułaski, Feston czy Rococo do dziś znajdują się w ofercie manufaktury. Polskie Fabryki Porcelany to wieloletnia, kultywowana od pokoleń tradycja, ale także rozwój i wyznaczanie nowych trendów. To tutaj projekty tak wybitnych twórców okresu międzywojennego, jak Józef Wysocki, Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf spotykają się z nowoczesnym wzornictwem Ćmielów Design Studio
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie powstało w 2005 roku z inicjatywy Adama Spały – właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany. W 2010 roku uruchomiona została również kawiarnia o wdzięcznej nazwie, którą nosi jedna z porcelanowych figurek „Leżąca kotka”. Serwowane są tu najdroższe kawy świata m.in. kopi luwak (oraz Jamica Blue Mountain) z najdroższymi przyprawami świata, a wszystko to podawane w ręcznie wytwarzanej i malowanej porcelanie.
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany na początku XIV wieku w stylu późnogotyckim, przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, wyposażenie barokowe i rokokowe.
Figura świętego Floriana z 1704 roku na rynku, ufundowana przez małżeństwo Gajewskich. Odnowiona przez Bartłomieja i Małgorzatę Myśliwskich 4 maja 1906 roku.
Nowa Słupia - Muzeum Starożytnego Hutnictwa
Muzeum położone w Nowej Słupi. Powstało w związku z odkryciem na terenie Nowej Słupi, przy drodze na Święty Krzyż, starożytnych pieców hutniczych. Ekspozycja muzealna przedstawia technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (m.in. relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami.
Placówka jest jednym ze współorganizatorów Dymarek Świętokrzyskich. W 2011 roku w sąsiedztwie muzeum zostało otwarte Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi.
Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi – wiata z dymarkami
DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE
Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi odbywają się w sierpniu, aby przybliżyć antyczną metalurgię żelaza przebywającym w tym regionie turystom.
Goście prócz wyjątkowych prezentacji wytopu żelaza w dymarkach, jak zwykle mogą nie tylko wszystko obejrzeć, ale także uczestniczyć w warsztatach rzemiosł antycznych, rekonstrukcji bitwy barbarzyńców z legionami rzymskimi, pokazach rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy). Dymarki od wielu lat stanowią swoiste Świętokrzyskie Dni Kultury, wielkie regionalne święto z niepowtarzalnym klimatem.
Dymarki świętokrzyskie
Nowa Słupia - Św. Krzyż - Droga Królewska
W granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się 1,9 kilometrowy odcinek szlaku biegnący wschodnim stokiem Łysej Góry zwanym Drogą Królewską. Sugeruje się, że jej nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Pokonując ten szlak warto pamiętać, że szli tędy przed nami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z Królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i inni. Niektórzy z królów odbywali pielgrzymkę wielokrotnie, np. król Władysław Jagiełło – 11 razy.
Droga Królewska | Figura Św. Emeryka |
W niewielkiej odległości bramy wejściowej do Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się kamienna figura pielgrzyma, zwanego również Emerykiem.Według legend i opowiadań ludowych pielgrzym ze względu na swoją pychę został zamieniony w kamień i co rok o ziarenko piasku posuwa się w stronę klasztoru. Legenda głosi, że gdy pielgrzym dotrze do bram klasztoru nastąpi koniec świata.
Szlak kończy się na szczycie Łysej Góry (niegdyś Świętego Krzyża) gdzie możemy zwiedzać m.in. Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, kompleks pobedyktyńskich zabudowań klasztornych oraz gołoborze.
Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w województwie świętokrzyskim.
Źródło: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/turystyka/szlaki-piesze/niebieski_slupia/
Bazylika na Św. Krzyżu
W czasach przedchrześcijańskich gromadzili się tutaj ludzie, by odprawiać pogańskie obrzędy religijne i tutaj czczono boga wiatrów, boga wojny i boga przyjaźni. Świadectwem po dawnym ośrodku kultu pogańskiego jest zachowany do dnia dzisiejszego tzw. wał kultowy (ok. 1,5 km długości) pochodzący z VIII-X wieku.
Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – kościół świętokrzyskiego opactwa i sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich. Najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w wieku XV. Pierwszy kościół w stylu romańskim został ufundowany między 1102-1138 r. przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była dedykowana Świętej Trójcy, ale od XIV wieku dodano wezwanie Świętego Krzyża po tym, gdy w 1306 r. książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego.
W okresie panowania dynastii Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie król Zygmunt August.
Do bazyliki przylega Kaplica Oleśnickich (zwana także Kaplicą Relikwii Krzyża Świętego) powstała w latach 1614-1620 z funduszy Mikołaja Oleśnickiego. W podziemiach kaplicy znajduje się krypta grobowa, a w niej trumny: rodziny Oleśnickich, opata Sierakowskiego oraz nieznanego powstańca styczniowego z 1863 roku.
Kaplica Oleśnickich
W sanktuarium obchodzi się uroczyście dwa odpusty:
Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)
Odpust Najdroższej Krwi Pana Jezusa (pierwsza niedziela lipca).
Msze święte sprawowane w niedziele i uroczystości:
8:00; 9:30; 11:3015:00; 17:00 – od maja do września
Każda niedzielna Eucharystia sprawowana jest w obecności Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które procesyjnie wnoszone są do bazyliki.
Widok na Bazylikę
Źródło: https://www.swietykrzyz.pl/
Gołoborze Świętokrzyskie
Nazwa gołoborze jest terminem ludowym nadanym przez miejscową ludność. Określa ona obszary bezleśne (gołe od boru) znajdujące się na stokach pasm górskich. Gołoborza zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występują one zarówno na północnym jak i południowym stoku pasma Łysogórskiego.
Podaje się, że ich powierzchnia wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset ha w zależności od przyjętej definicji. Współcześnie zajmują obszar około 22 ha. Jednak ze względu na ciągły, choć powolny proces sukcesji pierwotnej naturalnej ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, ale jest to proces niezwykle powolny, niezauważalny w czasie życia ludzkiego. Łysogórskie gołoborza występują na trzech poziomach po stronie północnej oraz dwóch poziomach po stronie południowej.
Gołoborze na Łysej Górze możemy podziwiać tylko ze szlaku lub platformy widokowej.
Platforma widokowa na Gołoborzu | Gołoborze |
Źródło: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/przyroda/goloborza/
Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu – muzeum, działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Siedziba muzeum znajduje się na Świętym Krzyżu (Łysa Góra) (594 m n.p.m.) w granicach administracyjnych Nowej Słupi.
Na ekspozycję muzealną składają się eksponaty związane z terenem Gór Świętokrzyskich i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska. Zaprezentowana jest również historia osadnictwa ludzkiego na tych terenach oraz rozwoju przemysłu, w szczególności hutnictwa żelaza i szkła.
Muzeum jest obiektem całorocznym, z wyjątkiem świąt. Wstęp jest płatny.
W dalszej części wystawy zwiedzający mogą zapoznać się z bogactwem przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przedstawione to zostało w formie ekspozycji omawiającej osobliwości przyrody w Świętokrzyskim Parku Narodowy, różnorodność form w przyrodzie, świat organizmów żyjących pod powierzchnia gleby oraz przyrodę pod lupą. Możemy tutaj obejrzeć różnorodność elementów przyrody pod względem formy, wielkości, funkcji, jakie pełnią w środowisku.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów. Wchodząc na Święty Krzyż od strony wsi Huta Szklana możemy już z daleka podziwiać okazałą fasadę budynku Muzeum. Wybudowano go w latach 1685-1701 jako najnowsze, zachodnie skrzydło klasztoru.
Krzemionki
Krzemionki, znane jako Krzemionki Opatowskie – rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest w odległości 5 km od Ostrowca Świętokrzyskiego.
6 lipca 2019 roku podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbywającej się w Baku podjęto decyzję o wpisaniu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed
5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu.
Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.
Źródło: http://krzemionki.pl
Stok narciarski Konary
Około 5 km od pensjonatu "Cyrkon"
Stacja Narciarska Konary to 480 m świetnie przygotowanej trasy zjazdowej, na której można spędzić długie godziny poddając się zimowemu szaleństwu.
Stacja Narciarska Konary usytuowana jest w niewielkiej miejscowości powiatu sandomierskiego, niedaleko zabytkowego zamku Krzyżtopór. Stacja posiada „oślą łączkę” dla początkujących i dzieci oraz bezpłatny parking dla klientów.
Green-Velo
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.
W PENSJONACIE MOŻNA WYPOŻYCZYĆ ROWERY
Z Pensjonatu Cyrkon można wyruszyć na szlak w dwóch kierunkach:
Niespełna 30 kilometrowa trasa do Sandomierza, w którym można zwiedzić miejscowe zabytki, bądź wyruszyć w dalszą trasę wzdłuż szlaku Green Velo.
Ponad 43 kilometrowa trasa do Rakowa, który to jest świetnym punktem wypadowym w dalszą podróż.
Niezbędne informacje dotyczące szlaku Green Velo można znaleźć na stronie: https://greenvelo.pl
Ostrowiec Świętokrzyski - Wypoczynek nad wodą
Rawka Od Nowa - kompleks basenów zewnętrznych
Baseny zewnętrzne na „Rawszczyznie” czynne w sezonie letnim. Do dyspozycji gości "Rawki" są trzy baseny - głębszy basen, brodzik, sztuczna rzeka i strefa z łóżkami wodnymi oraz dwoma zjeżdżalniami - płaską i rurową. Woda w brodziku i głównym basenie jest podgrzewana do 24 stopni. Do dyspozycji najmłodszych jest również plac zabaw. Zaplecze socjalne - boks o powierzchni 652 metrów kwadratowych, podzielony na cztery strefy. Są w nim toalety z prysznicami, oddzielnie dla kobiet, mężczyzn i rodzin z małymi dziećmi oraz przebieralnie, wyposażone w szafki na rzeczy osobiste, zamykane na klucz.
Do dyspozycji najmłodszych jest również plac zabaw.
Pływalnia Rawszczyzna
Pływalnia „Rawszczyzna” to wielofunkcyjny, dziesięciotorowy basen o wymiarach 5123 x 2500 cm, głębokości 200 - 230 cm, z przesuwnym pomostem o szerokości 120 cm. Pomost przesuwny umożliwia dostosowanie niecki do zawodów pływackich na dystansach 25m i 50m oraz wyznaczania pola gry w piłkę wodną.W części rekreacyjnej znajduje się basen do nauki pływania o wymiarach 1250 x 840 cm i głębokości 100 - 135 cm oraz basen rekreacyjny o powierzchni 118,5 m2 i głębokości 60 - 120 cm. W części rekreacyjnej basenu zlokalizowane są sztuczna rzeka, gejzery denne oraz bicze wodne.
W części rekreacyjnej znajduje się zjeżdżalnia płaszczyznowa o długości 13 m i zjeżdżalnia rurowa o długości 78 m, obydwie z lądowiskiem w basenie rekreacyjnym. Przy basenie rekreacyjnym umiejscowiona jest wanna z masażem powietrzem i wodą dla 7 osób (jacuzzi).
Ośrodek Wypoczynkowy - "GUTWIN"
Malowniczo usytuowany na peryferiach miasta i obrzeżach Puszczy Iłżeckiej Ośrodek Wypoczynkowy „Gutwin” stwarza wiele możliwości do czynnego wypoczynku, zwłaszcza w czasie wakacji. Określany jako „zielone płuca Ostrowca Świętokrzyskiego" dzięki swemu położeniu oraz proponowanym formom wypoczynku przyciąga liczne grono mieszkańców. Duży staw ze strzeżonymi kąpieliskami, brodzikiem dla małych dzieci oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego (rowery wodne i kajaki) pozwala na kąpiele wodne i słoneczne w komfortowych warunkach.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, towarzyszącej infrastrukturze oraz dodatkowym atrakcjom, takim jak boisko do plażowej piłki siatkowej, plac zabaw dla najmłodszych oraz cieszący się dużą popularnością park Gutwin jest kompleksem rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia.
Źródło: http://www.mosir.ostrowiec.pl
Baćkowice - Basen kryty
Około 12 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Kryty basen w Baćkowicach powstał w 2010 roku. Posiada on wymiary 8,5 metra na 16,67 metrów oraz głębokość od 1,1 metra do 1,6 metra. Zainstalowana jest również wanna whirpool na sześć osób. Wokół basenu znajdują się trybuny na 60 miejsc, a także sauna i barek. Basen oferuje również zajęcia nauki i doskonalenia pływania oraz zajęcia aqua aerobiku.
Źródło: https://opatow.travel/
Szymanowice - Zalew
Około 13 kilometrów od Pensjonatu "Cyrkon"
Zalew Szymanowice jest jednym z ciekawszych łowisk znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Według wielu opinii, jest też jednym z lepszych łowisk w skali kraju. Świadczą o tym liczne zawody rozgrywane na akwenie, w tym te z cyklu Grand Prix Polski lub Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.
Opisywany zalew położony jest kilka kilometrów od miasta Klimontowa. Jego powierzchnia sięga około 51 hektarów. Głębokość jest różna w zależności od miejsca i wynosi w najpłytszych miejscach około 1 metra, a w najgłębszych 4 metry. Dno jest w głównej mierze muliste. Z jednej strony (strona zachodnia) na łowisku można zaobserwować betonowe płyty. Są one ulokowane na całym brzegu. Co kilka metrów od siebie są skonstruowane stanowiska wędkarskie – ławeczka z oparciem oraz stojak na wędki. To właśnie od tej strony przeważnie odbywają się zawody wędkarskie – głównie spławikowe i spinningowe. Po przeciwnej stronie łowisko otoczone jest lasem.
Źródło: https://wedkarz.pro